Андрій Райкович: Кропивницький стоїть перед ризиком мати не бюджет розвитку, а бюджет виживання

Вівторок, 2 лютого 2021 14:48

Тарифна політика держави може мати негативні наслідки для місцевих бюджетів. На цьому наголосив міський голова Кропивницького Андрій Райкович під час засідання другої сесії сьогодні, 02 лютого.

Нещодавно, 20 січня, міські голови кількох обласних центрів і правління Асоціації міст України мали важливу зустріч з Прем'єр – Міністром України. Представники органів місцевого самоврядування відкрили главі уряду  реальну картину загроз і ризиків, якщо підвищені ціни на газ для комунальної теплоенергетики залишаться без супутніх  компенсаторів. По суті таке додаткове навантаження  стане непідйомним тягарем на плечах місцевих громад.

- Тарифи в поточному опалювальному сезоні залишаться незмінними, а комунальні підприємства теплоенерго отримають газ за прийнятною ціною, борги за попередні роки перед НАК «Нафтогаз» будуть реструктуризовані і це зафіксується у відповідному меморандумі. Таким має бути алгоритм стримування підвищення тарифів на послуги теплопостачання в містах України, - акцентував увагу депутатів  Андрій Райкович. – Але такого документу наразі ще немає. Механізми коригувати тарифів на тепло у нас теж відсутні, бо не підписаний відповідний закон. Зате є ринкова ціна газу для централізованого теплопостачання, яка у 1,5 раза перевищує ту, що була закладена в чинному тарифі для населення. Нам важко пояснити людям, що для “Теплоенергетика” це не 6,99, а більше 9 гривень. Крім того, суттєво зросла вартість розподілу газу,   електроенергії,  води і збільшився мінімальний прожитковий мінімум.

Відтак питання стабільного теплозабезпечення, як наголосив міський голова, стає проблемою і відповідальністю міста. Тож сьогодні потрібно знаходити реальне рішення, яке не допустить кризи в поточному і наступному опалювальному сезоні.

- Якщо не буде знайдено розумних компромісів, якщо місцеві громади, місцеві бюджети не отримають адекватних рішень щодо врегулювання тарифів, або ж компенсаторів — державних коштів ДФРР, коштів соцекономрозвитку на будівництво, на дороги, на медицину, на соціальні об'єкти, ми змушені  будемо покрити збитки тепловиків ресурсом бюджету розвитку.  Інакше ,,Нафтогаз” після квітня арештує рахунки теплогенеруючих підприємств за борги, - поінформував міський голова

За даними КП «Теплоенергетик» на початок січня 2021 року заборгованість підприємства складала 48 млн. грн. Це вже після дотування з міського бюджету. Січень завершився, проте ціни на газ підприємство ще не отримало. Збитки підприємства до кінця опалювального року прогнозуються до 160 млн. грн. А це – половина бюджету розвитку.

- Про який рух вперед, про які інфраструктурні , соціальні, освітні, медичні, культурні проєкти, про які дахи і двори ми в такій ситуації можемо реально говорити і планувати?! Тим більше, що у січні міський бюджет вже недоотримав 30 млн грн., - наголосив Андрій Райкович. – Якщо не покриємо збитки, не отримаємо газ на 2022 рік. Зважте і на той факт, що об'єкти бюджетної, соціальної сфери у нас також під'єднані до централізованого опалення. І в своїх бюджетах  вони передбачили фінансування тепла за попередніми цінами на газ. Тому я вже попередив керівників виконавчих органів детально проаналізувати наявні фінансові можливості, бути готовими до оптимізації запланованих програм і об'єктів. Боляче про це говорити, але ми стоїмо перед ризиками працювати не з бюджетом розвитку, а з бюджетом виживання.

Андрій Райкович висловив сподівання, що уряд дослухається до голосу громад, зважить на важливість ролі місцевого самоврядування, не згорне процесів децентралізації і знайде у спільному діалозі з територіями єдино правильний вихід, аби не спровокувати кризу у суспільстві.

Усі новини

Сарана — реальна небезпека
Середа, 17 липня 2024 16:17