Олександр Вергун: створення ОСББ дозволить мешканцям багатоповерхівок долучатися до державних програм тепломодернізації

Вівторок, 30 листопада 2021 11:40

Ні для кого не секрет, що теплові мережі Кропивницького застарілі, на підтримку КП «Теплоенергетик» виділяються мільйонні бюджетні кошти, саме тому наступний, 2022 рік, міський голова Андрій Райоквич оголосив роком модернізації теплопостачання в Кропивницькому.

У той же час, за заходи енергоефективності в багатоповерхових будинках із приватизованими квартирами має відповідати вже не стільки міська влада, як самі власники житла і ключова роль в цьому процесі — за об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків. На цьому наголосив заступник міського голови Олександр Вергун під час  брифінгу у міській раді сьогодні, 30 листопада, де він ознайомив журналістів і громадськість із  державними програмами підтримки  для ОСББ.

Всього у Кропивницькому створено 105 ОСББ, до складу яких увійшли 134 будинки із більш ніж 800 багатоповерхівок. Олександр Вергун не приховував той факт, що це досить низький показник у порівнянні з іншими обласними центрами України. Але, якщо люди будуть добре обізнані із перевагами для таких об'єднань, робота по їх створенню має пожвавитись знову.

Наразі, за словами Олександра Вергуна, в Україні діє державна програма енергомодернізації багатоповерхових будинків  «Енергодім», учасники якої можуть повернути до 70% витрат на зовнішнє утеплення дому та модернізацію його внутрішніх систем.

Олександр Вергун наголошує, що учасниками програми  можуть стати виключно об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Адже саме ОСББ є тією юридичною особою, яка реалізує права співвласників на володіння та користування спільним майном у будинку.

- Учасником цієї програми можуть стати лише ОСББ, не ЖЕО, ЖБК, КРЕПи чи інші якісь комунальні чи управляючі структури. У програмі діють два пакета: “Легкий” та “Комплексний”, згідно з якими можна провести повний комплекс робіт з теплоізоляції стін, даху та підвальних перекриттів, замінити двері та вікна в місцях загального користування в будинках. 

Тепломодернізація  будинків в рамках програми починається зі встановлення індивідуального теплового пункту. Наступними кроками є балансування гідравлічної системи будівлі та теплоізоляція трубопроводів в неопалювальних приміщеннях. 

Користуючись нагодою Олександр Вергун закликав кропивничан не нехтувати такими можливостями і створювати нові ОСББ.

- Створюючи такі об'єднання ви самостійно управлятимете своїм майном, не ЖЕКи, а ви самі визначатимете ті пріоритетні напрями, які в першу чергу потребують заміни чи ремонту.

Міська влада не відсторонюється від цієї роботи. За словами Олександра Вергуна, готується підписання важливого меморандуму про співпрацю із Державним фондом енергоефективності. На наступний, 2022 рік, готуються зміни до профільної програми розвитку житлово-комунального господарства, де буде прописано розділ і по  “Енергодому”. Зокрема, впроваджуватиметься механізм участі міської влади у цій державній програмі. Адже 30% від кошторису відібраного проєкту для участі в програмі мають оплатити самі мешканці будинку власним коштом, або за рахунок кредиту. Саме по цих 30% і планує долучатися міська влада у форматі розробки проєктно-кошторисної документації, в оплаті експертиз чи якоїсь частки відсотків.

Згадав Олександр Вергун і про співпрацю із USAID саме в напрямку енергоефективності. Провідні теплоенергетики вже зараз рекомендують відходити від централізованого теплопостачання будинків, де відсоток встановлених індивідуальних систем опалення сягає  понад 50%. І сам Олександр Вергун підтверджує доцільність переводити будинки на автономне опалення,  де 10-20% квартир залишились на централізованому  - міському бюджету буде вигідніше виплатити власникам цих квартир компенсацію, ніж міняти теплотрасу, вживати інші заходи з модернізації опалення цих житлових  об'єктів. 

Усі новини