У Кропивницькому презентували перший етап маршруту безбар’єрності

П'ятниця, 2 травня 2025 16:07

Перший етап проєкту «Безбар’єрний маршрут міста Кропивницького» презентували на засіданні ради безбар’єрності при виконавчому комітеті міської ради сьогодні, 02 травня. Члени ради одноголосно підтримали старт важливої для громади міста ініціативи.

Участь у засіданні ради, яке відбулося під головуванням заступника міського голови Олександра Мосіна, взяли участь секретар міської ради Олег Колюка, представники Кіровоградської ОВА, депутати, керівники виконавчих органів міської ради, представники громадських організацій та містяни з інвалідністю.

Відкриваючи засідання ради безбар’єрності, Олександр Мосін відзначив, що Кропивницький став учасником флагманського проєкту Міністерства розвитку громад та територій, що втілюється за ініціативою першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» та охоплює 15 пілотних громад, де створюються безбар’єрні маршрути.

- Сьогодні ми презентуємо надзвичайно важливий для нашої громади проєкт — «Безбар’єрний маршрут міста Кропивницького». Цей проєкт — не просто про інфраструктуру. Це про повагу до гідності кожного мешканця. Його мета — створити зручний, безпечний та доступний маршрут у центральній частині міста для людей з інвалідністю, батьків із дитячими візочками, людей похилого віку, ветеранів, туристів та всіх маломобільних груп населення, - зазначив Олександр Мосін і додав: наступним кроком після розробки проєкту буде робота над проєктно-кошторисною документацією та робота технічних експертів.

Детальніше про проєкт «Безбар’єрний маршрут міста Кропивницького» розповів директор департаменту містобудування та земельних ресурсів, головний архітектор міста Роман Лунгол. Він зазначив, що проєкт реалізовуватиметься у чотири черги, які передбачають сполучення основних магістралей з ключовими об’єктами міста. Загальна протяжність маршруту безбар’єрності — 30 кілометрів.

Перша черга — охопить 1,5 кілометра і об’єднає ключові соціальні об’єкти: Центр надання адміністративних послуг «Прозорий офіс»; Центр підтримки ветеранів; Дитячу поліклініку; Міську лікарню.

Перша черга маршруту безбар’єрності проходить вулицями Шевченка, Великою Перспективною, Театральною та Архітектора Паученка — з урахуванням наявної транспортної інфраструктури, включно з пристосованим громадським транспортом.

За словами Романа Лунгола, уже обстежили 88 об’єктів приватної комерційної власності, з яких: 5 — уже безбар’єрні, 5 — частково адаптовані, 8 — на жаль, не підлягають адаптації, 60 — потребують суттєвих змін. Окрема увага — 11 об’єктам культурної спадщини, де зараз працюють над поєднанням архітектурної цінності з доступністю.

Доречною на засіданні ради безбар’єрності стала і презентація начальниці управління освіти Лариси Костенко мобільного адаптивного простору у загальноосвітніх закладах.

- Сьогодні ми всі помічаємо недостатній рівень толерантності у суспільстві. Тому виникла ідея створення мобільного адаптивного простору, який допомагатиму розвивати інклюзивну культуру у громаді,  починаючи з дітей і їхніх родин, - підкреслила Лариса Костенко.

За словами посадовиці, ці мобільні адаптивні простори можна розміщувати у спортивних залах шкіл, де для учнів і їхніх батьків проводитимуть заходи, спрямовані на розуміння того, що відчувають люди з обмеженими фізичними можливостями. Адаптивні простори включатимуть кілька зон, зокрема для людей з порушеннями опорно-рухового апарту, зору, слуху, а також зону для відпочинку.

Учасники ради безбар’єрності одноголосно підтримали пропозицію створення такого  мобільного адаптивного простору.

У ході обговорення проєкту першої черги маршруту безбар’єрності учасники засідання ради ставили багато запитань щодо наповнення маршруту, тестування, адаптування усього громадського транспорту, і висловили чимало резонних пропозицій, як то облаштування громадської вбиральні. Багато питань від присутніх членів ради з інвалідністю звучали як крик душі, на що Олександр Мосін одразу дав доручення для їх вирішення відповідним керівникам виконавчих органів.

- Ми не обмежуємося лише пандусами чи розміткою. Ми формуємо філософію безбар’єрності — тобто відкритість, людяність і рівні можливості. Цей маршрут — лише початок. Наступний етап — розширення на інші райони та зміцнення партнерства з бізнесом. Ми вже ініціювали укладення меморандуму про співпрацю для координації спільних дій. Кропивницький — серед перших міст України, які системно підходять до безбар’єрності. Ми йдемо шляхом поваги, інклюзії та сучасного європейського розвитку, - підсумовуючи наголосив Олександр Мосін і зазначив: разом ми будуємо місто, в якому комфортно жити кожному.

Усі новини