У Кропивницькому увіковічнять пам’ять про Віктора Френчка виданням повного каталогу його робіт

Середа, 18 вересня 2019 09:10

Кропивничани попрощалися і провели в останню путь Віктора Васильовича Френчка – відомого в Україні скульптора. Віддати шану видатному митцю прийшов і міський голова Кропивницького Андрій Райкович.

- Кропивницький поніс велику втрату, - висловив співчуття рідним і близьким Андрій Райкович. – Роботи майстра стали вже частиною історії  міста. Тож ми обов’язково увіковічнимо пам’ять Віктора Френчка у повному каталозі його творчості, який підготуємо і видамо наступного року.

Поховали Віктора Френчка на Почесній алеї Лелеківського кладовища у Кропивницькому.

Френчко Віктор Васильович народився 6 серпня 1949 року в селі Підзамочок Бучацького району Тернопільської області. Член Національної Спілки художників України (2012), скульптор.

Лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «національна  традиція» (2009).

У 1964 році закінчив Бучацьку дитячу художню школу. У 1964–1967 роках навчався на скульптурному відділенні Київської державної художньої школи імені Т.Г.Шевченка, після закінчення якої вступив на скульптурний факультет Київського державного художнього інституту в майстерню народного художника СРСР, академіка Академії мистецтв СРСР М.Г.Лисенка.

Отримав диплом з відзнакою у 1973 році і був запрошений на роботу до Кіровоградського художньо-виробничого комбінату Художнього фонду України. З того часу жив і працював у Кропивницькому, де створив велику кількість робіт у різних жанрах, скульптурних композицій, бюстів, пам’ятників, пам’ятних знаків, меморіальних дошок.

Учасник обласних, республіканських та всеукраїнських художніх виставок.

Твори Віктора Френчка зберігаються в обласному художньому музеї, художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна, приватних колекціях в Україні та за кордоном.

Для Кіровоградського обласного товариства охорони пам’яток історії та культури в останні роки створив близько 30 меморіальних дощок. Серед них: меморіальні дошки Арсенію Тарковському, Юлію Мейтусу, Семену Тютюшкіну, Миколі Смоленчуку, Наталії Ленгауер, М. Кошману, Анатолію Кравчуку, Віталію Ципіну, Валерію Дейнекіну, Генріху Нейгаузу, Каролю Шимановському, Євгену Маланюку, Валерію Гончаренку, Олександру Пушкіну, Юрію Луцкевичу, Самуїлу Вайсенбергу, літоб’єднанню «Степ».

Віктор Френчко є також автором пам’ятників захисникам правопорядку, чорнобильцям, пам’ятнику козаку Головку — засновнику с. Головківка Олександрійського району, стели Надії Тобілевич-Тарковській, погруддя академіку Костянтину Скрябіну в Новомиргороді та інших творів.

Деякі роботи були створені Віктором Френчком у співавторстві з Аркадієм Мацієвським (1931—2006). Це — пам’ятники героям-Червонозорівцям та козаку — захиснику Вітчизни (козаку Сірку) у селі Торговиця Новоархангельського району. Спільна скульптурна композиція В. Френчка та А. Мацієвського «Юнак та дівчина» прикрашає стаціонарну експозицію Кіровоградського обласного художнього музею.

Усі новини