У Кропивницькому в музеї Осмьоркіна вперше відбувся відкритий урок музики

П'ятниця, 6 грудня 2019 10:41

Надзвичайно популярна у Кропивницькому музична вітальня художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна в черговий раз приємно здивувала шанувальників музичного мистецтва.

За пропозицією директора музичної школи №1 імені Генріха Нейгауза Євгенії Малявкіної в меморіальному залі музею вперше відбувся відкритий урок на тему: «Засоби музичної виразності в роботі над п’єсами кантиленного характеру».

Учасниками методичного заходу були викладачі по класу фортепіано міських музичних шкіл, які з зацікавленням слідкували за процесом навчання, презентованим досвідченим викладачем Наталією Каулюк та її ученицею Вікторією Шашковою.

Обраною п’єсою для виконання була «Мрії» Клода Дебюссі – видатного французького композитора рубежу ХІХ і ХХ століть, піаніста, основоположника музичного імпресіонізму, який у своїй творчості спирався на французькі музичні традиції, втілюючи в музиці швидкоплинні враження, якнайтонші відтінки людських емоцій і явищ природи. Такий вибір викладача був невипадковим, адже саме Клод Дебюссі створив імпресіоністську мелодику, що відрізняється гнучкістю нюансів і, в той же час, розпливчатістю. А це в повній мірі розкривало тему уроку, бо, як відомо, кантилена (з італійської - пісенька) – широка, що вільно ллється, співуча музика як вокальна, так і інструментальна, крім того термін також позначає співучість самої музики або манери її виконання, обидва значення походять від назви середньовічного музично-поетичного жанру.

Розпочинаючи урок, викладач Наталія Каулюк представила свою здібну ученицю випускного 8-го класу Вікторію Шашкову – неодноразового лауреата всеукраїнського музичного конкурсу «Класичний меридіан» (Київ) та міжнародного музичного конкурсу «Золота ліра» (Дніпро). Своєрідною ілюстрацією показового заняття стала виставка авторських малюнків юної піаністки, в яких вона відтворила свої враження, почуття, думки, емоції, що охоплювали її під час виконання п’єс для фортепіано геніального композитора, першою з яких була «Дівчина з волоссям кольору льону».

Фахівці фортепіанної гри були приємно вражені вдало проведеним відкритим уроком, відзначаючи повне взаєморозуміння викладача та учениці, технічне володіння ученицею педаллю інструменту, що додає звуку особливого колориту під час виконання кантиленних п’єс, а ще гармонійну атмосферу, що панує в музеї, та оксамитове звучання меморіального роялю «Bluthner» поважного віку, 1904 року, фактично ровесника музичних творів, що виконувалися.

На завершення заходу директор школи Євгенія Малявкіна подякувала викладачу Наталії Каулюк, яка по закінченні музичного училища та музично-педагогічного факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка вже понад двадцять років успішно працює в школі, впроваджуючи нові методики викладання гри на фортепіано, виховала чимало учнів, багато з яких продовжили навчання у вищих музичних навчальних закладах, а ще зазначила, що проведення відкритого уроку саме в музеї є символічною подією, адже день народження викладача 8 грудня співпадає з днем народження талановитого художника і педагога Олександра Осмьоркіна.

Тож, сподіваємося, що творча співпраця музичних шкіл і музею, яка є досить плідною і актуальною, адже не лише популяризує музичне та образотворче мистецтво, а й виховує високі естетичні смаки як у дитячої, так і в дорослої аудиторії, матиме продовження ще й в напрямку проведення показових методичних занять.

 

Чернова Віта, директор

художньо-меморіального

музею О.О.Осмьоркіна

Усі новини