У Кропивницькому відкрилася виставка творів претендентів на звання лауреатів премії імені Паученка у 2021 році

Вівторок, 2 лютого 2021 09:47

Вже майже два десятиліття вручається кращим майстрам краю престижна мистецька відзнака - обласна премія у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка. 2021 рік є ювілейним, адже він триває під знаком  155-річчя з дня народження видатного єлисаветградського зодчого Якова Паученка – одного з творців архітектури історичного центру міста Кропивницького.

- Традиційно в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна, який розташований на вулиці Архітектора Паученка у власному будинку Якова Васильовича, де провів свої дитячі та юнацькі роки його племінник - майбутній професор живопису Олександр Олександрович, презентується виставка творів претендентів на здобуття премії. В цьому році вона у віртуальному форматі на вебсайті музею у розділі «Вибрані виставки» http://osmerkinmuseum.kr.ua/ex/avt166_u.html, - відзначила директор художньо – меморіального музею О.О. Осмьоркіна Віка Чернова. - На превеликий жаль, у номінаціях «архітектура» і «геральдика та вексилологія» матеріали на здобуття премії не надійшли. Тож, експозицію виставки складають лише твори в номінації «декоративно-прикладне мистецтво».

Це - пам’ятний знак «Захисникам незалежності і суверенітету України» в місті Долинська Кіровоградської області, автором якого є член Національної Спілки майстрів народного мистецтва  Сергій Яковенко; рельєфні сюжетні композиції з солоного тіста та колекція обрядових пряників відмінника освіти України, керівника народного художнього колективу студії образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Писанка» обласного центру дитячої та юнацької творчості Світлани Стороженко; монументальне панно у техніці настінного розпису «Щастя» в приміщенні Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка та серія декоративних творів у техніці писанкового розпису члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, керівника Арт-студії «Совушка» Тетяни Стороженко.

Представлені твори є гідними до відзначення премією, адже їхніми авторами є талановиті митці, добре знані на Кіровоградщині.

Ось як презентує свій доробок художник, майстер і дослідник писанкарства, викладач відділу образотворчого мистецтва Долинської школи мистецтв Сергій Яковенко: - «Поштовхом до створення пам’ятного знаку «Захисникам незалежності і суверенітету України» в м. Долинська Кіровоградської області стало звернення до місцевої влади батьків воїнів-земляків, перших добровольців Яковенка Івана та Пославського Ігоря, які героїчно загинули під час АТО на Сході України. Я, як художник, не міг стояти осторонь, тому з ентузіазмом відгукнувся на оголошений виконкомом Долинської міської ради в 2016 році «Конкурс на кращу ескізну пропозицію пам’ятного знаку». За результатами конкурсу комісією мій проект був прийнятий до розробки і втілення. За основу ідеї взяв мальтійський хрест, як давній символ козацької звитяги. На його тлі викарбував Ангела-захисника України, щемний образ всіх героїв, які загинули за суверенітет і незалежність України на  складному історичному шляху нашого народу, що і закарбував золотими буквами на постаменті. Долинська міська рада всіляко сприяла в придбанні матеріалів, виготовленню основних  елементів та монтажу пам’ятного знаку.  Символічно «Пам’ятний знак Захисникам незалежності і суверенітету України» був відкритий 24 серпня 2017 року. Тож, і до нині не в’януть квіти у його підніжжя, як вдячність земляків за нашу незалежність».

Оригінальними є і творчі роботи майстрині декоративного розпису та тістопластики Світлани Стороженко. Цікаво, що темою обрядового хліба вона зацікавилась у 2015 році за порадою завідувача відділу народного мистецтва національного музею народної архітектури та побуту в Пирогово кандидата історичних наук Олександра Босого – нашого земляка, відомого етнографа, художника, музиканта, науковця, а ще лауреата обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у номінації «мистецтвознавство та історія мистецтв». Світлана Стороженко згадує: «Під час виставки до Дня Незалежності, яка проходила у музеї, Олександр Георгійович зацікавився моїми роботами і показав мені взірці печива й пряників XIX ст., які зберігаються у музеї. Так виникла ідея відновити зразки обрядового хліба за тими, що зберігаються у музеї, та за описом у пошукових роботах етнографів. Над проектом я працювала з  Євгенією Гайовою – старшим науковим співробітником музею, яка саме вивчала дану тематику. Першими відновленими взірцями були пряники у вигляді бджілок, рибок і янголят. Далі продовжила роботу над відновленням більш складних зразків за описами у пошукових етнографічних працях: пташки, коники, зірки. Свої хлібці виліплюю з прісного тіста різних видів борошна і випікаю, тому роботи пахнуть хлібом і мають відтінки кольорів від молочного й золотавого до темно-коричневого». І далі майстриня зазначає: «На сьогодні мистецтво випікання обрядового хліба майже втрачене. До нас дійшли короваї, калачі, паски, але українці мали десятки видів виробів з хліба, які використовували під час святкувань протягом року. Жінки випікали різноманітні фігурки пташок, «панянок», коників, «миколайчиків» та ін. Такі прянички, як правило, були невід’ємною частиною святкування релігійних, календарних, храмових свят та різних обрядів. «Коник», «Пташка» («Жайворонок»), «Бджілка», «Рибка» - ці пряники випікались під час весняного циклу свят, починаючи від Стрітення і до Івана Купала. Ці хлібці дарувались із побажаннями достатку, здоров’я, гарного врожаю. «Янгол», «Зірка»  випікались до різдвяних свят разом із калачами і віншували народження Христа». Свої обрядові пряники, оздоблюючи стрічками та дерев’яними елементами, Світлана Стороженко використовує як елемент декору в інтер’єрі.

А майстриня з писанкарства та декоративного розпису Тетяна Стороженко – надзвичайно креативна мисткиня. Вона у складі творчої групи місцевих художників створювала монументальні арт-об’єкти «Диво-Писанка» та «Диво-Птах», які стали переможцями на  Всеукраїнському фестивалі  «Парад вишиванок» до Дня незалежності України у Києві у 2012 та 2013 роках, а на Всеукраїнському «Фестивалі писанок - 2015» у Києві за три доби оздобила двометрову писанку трипільськими мотивами і посіла перше місце в номінації «Авторський розпис» конкурсу «Регіональна писанка». Вражає і представлене на здобуття премії її монументальне панно «Щастя», розміром 3,3 м х 3 м, виконане в минулому році в приміщенні університету за підтримки департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації у рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». Головну ідею свого твору автор означила так: «Показати, що любов і кохання, гармонійні відносини в родині, народження дітей є органічним розвитком життя та сприяють формуванню нормалізованих суспільних відносин, що підтверджують слова видатного педагога Василя Сухомлинського: «Сім’я – це простір без насильства. Сім’я – це первинне середовище, де людина повинна навчитися творити добро», що органічно вписані в канву твору». І справді, центром композиції є родинне подружжя з дитиною, яке художниця розмістила у просторі землі та неба, вказуючи на нерозривність людського суспільства з живим природним середовищем. Спонукати молоде покоління до плекання споконвічних цінностей у родині – взаємоповаги, підтримки, відданості, любові – і є метою творчої роботи. Саме цей настінний розпис, а також оригінальні писанкові панно Тетяни Стороженко  науково-методична рада музею висунула на здобуття премії.

Тепер слово за членами конкурсної комісії, які мають, зваживши всі аргументи, об’єктивно оцінити представлені творчі доробки  та визначити лауреатів обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, нагородження яких традиційно відбудеться 21 березня – в день народження архітектора.

Усі новини